גישת NLP
N.L.P – Neuro Linguistie Programming

 

 

N.L.P הן ראשי תיבות של:

Neuro – פירושו עצב. ההתיחסות היא למערכת העצבית המוחית, לחשיבה המודעת והלא מודעת. באמצעות גישת NLP ניתן לעצב מחדש את המחשבות שלך ושל אחרים.  

Linguistie – שפה, תקשורת מילולית, השפה והמילים בהן משתמשים אינה מיקרית היא מבטאת את הדרך הייחודית בה אנו מאחסנים ושולפים מידע. הקלט החושי עובר מיפוי, קידוד והסמלה ומאוחסן בתבניות חשיבה.  

Programming – תכנות, הכוונה היא לתהליך עיבוד המידע וארגונו בתבניות, ונוסחאות. לכל אחד דרך ייחודית לפירוש המציאות, צורת ההסתכלות שלו על העולם, מעין "מפת עולם אישית" על פיה הוא מגיב ופועל. היכרות עם מפת העולם האישית פותחת דלת לשינוי היצירה שלנו – יצירת המציאות מתוך בחירה, אחריות וראוּיוּת.    

 

אז מה זה בעצם NLP? 

NLP זוהי דרך חיים, גישה לחיים בה אנו מתוודעים להבנה כיצד אנו נותנים פרשנויות ומשמעויות הן לעולמנו החיצוני, כפי שנקלט על ידי החושים שלנו והן לעולמנו הפנימי, וכיצד אנו מגיבים לפרשנויות אלו. אנו לומדים לזהות כיצד אנו חווים את המציאות האובייקטיבית באופן סובייקטיבי על פי הפרשנויות, המשמעויות, ההתייחסויות, וההרגשה הנלווית האם היא טובה כן או לא.  

ההנחה הבסיסית עליה מתבססת גישת NLP היא שלכל התנהגות אנושית יש מבנה מסוים אותו ניתן ללמוד, לשנות וללמד אחרים. זה אומר, כשיש לאדם התנהגות בה הוא עושה משהו מצויין, ניתן ללמוד את המבנה שלה היוצר את המצויינות, ולהטמיע באחרים. כך התפתחה גישת NLP כ"מדע המצויינות".  

גישת NLP נותנת לנו ארגז כלים מגוון, ישים, ופשוט ללמידה המאפשר לנו לדבר עם הלא מודע בשפתו. זה מאפשר לנו שינוי בתבניות החשיבה, ההתנהגות, בהבניית השפה, בדפוסים הרגשיים ובהרגשה שלנו. בכך ניתן להשפיע על אופן ההתקשרות וההתייחסות שלנו לעולם בצורה מקדמת ואפקטיבית המשפרת את איכות חיינו ואת יכולתנו להשיג את מטרותנו.    

 

תבניות החשיבה, הרגש וההתנהגות והשדה האלקטרו-מגנטי של הגוף

השינויים הקורים בתבניות החשיבה, ההתנהגות ובדפוסים הרגשיים שלנו הן בדומה למעגל חשמלי, מעין חיווט מחדש המסייע להשיג תוצאות מדוייקות בקלות ובמהירות למימוש הפוטנציאל הגלום בנו. כיוון שהמערכת העצבית עובדת על פולסים חשמליים, ניתן לדמות את כל מערכת העצבים הפועלת בסינרגיה עם כל חלקיה, כמערכת מורכבת המכילה מעגלים חשמליים.  

בהתייחסות לגוף כולו, ניתן לטעון שגופנו הוא מעין מוליך חשמלי בשל הרכבו המכיל מים ומינרלים. כל זרם חשמלי מחולל שדה אלקטרו- מגנטי והתקשורת במערכת העצבית שלנו מתרחשת באמצעות פולסים חשמליים (זרם חשמלי). זה מסביר את השדה האלקטרומגנטי של הגוף, כי כל זרם חשמלי בהזורם בגוף מוליך מחולל סביבו שדה אלקטרומגנטי, זהו חוק פיסיקלי.  

כל ההסבר הזה הוא כדי להבהיר שכל תבניות החשיבה, הרגש וההתנהגות מתורגמות לאנרגיה המשודרת ליקום דרך השדה האלקטרומגנטי של הגוף המשפיעה על יצירת המציאות שלנו ועל הדרך בה אנו בוחרים בחיינו. לכן שינויים ברמה המנטלית והרגשית משפיעים על הרמה האנרגטית ועל הרמה הפיזית. למעשה, שינויים ברמה אחת משפיעה על כל הרמות האחרות.    

 

כל מה שאנו קולטים וסופגים מהסביבה שלנו עובר דרך המשקפיים שלנו

המוח שלנו עושה השמטה, עיוות והכללה לקלט החושי, ולכן אנו זוכרים אירוע מסוים כפי שקלטנו אותו דרך המשקפים שלנו ולא באופן נטריילי כפי שהתרחש. הגירויים החיצוניים הנקלטים באמצעות החושים שלנו עוברים סינון בתהליך של השמטה, עיוות והכללה דרך פילטר האמונות, הערכים, הנטיות, הייחוסים, אופן תפיסת המציאות ועל פי הייצוגים הפנימיים שיש לכל דבר ודבר. למעשה על בסיס פילטר זה אנו מפרשים, עוד מתקופת הילדות המוקדמת שלנו, את המציאות, ובהמשך נוצרים ההתניות והדפוסים האוטומטיים המנהלים אותנו ואת חיינו.    

 

במה תתרום לך גישת NLP?

באמצעות הכלים והשיטות אותן מספקת גישת NLP ניתן לשחרר ,תקיעויות, הגבלות, קונפליקטים, פחדים ורגשות שליליים אחרים, תפיסות חשיבה עקשניות, אובסיסיות. ניתן אף לחזק הלכי רוח חיוביים, תומכים, מעצימים ומקדמים, ולהחליש הלכי רוח שליליים שלא מקדמים את מטרותינו בהקשרים מסוימים.  

הגישה גם מאפשרת להחליף אמונות מגבילות באמונות מעצימות ובכך להשפיע באופן חיובי על היכולות, הכישורים, ההתנהגויות, מיומנויות, הרגלים והתוצאות שלנו בחיים.  

אני אחטא לשיטה אם לא אציין שהגישה כל הזמן מתפתחת ומתרחבת. טווח האפשרויות שהיא פותחת בפנינו רק הולך וגדל ומכסה תחומי חיים נרחבים יותר ויותר, כמו: התפתחות אישית, עסקים, ספורט, מערכות יחסים וזוגיות, שיווק ומכירות ולמעשה בכל תחום בו תקשורת, מצויינות והצלחה חשובים ויש להם נופח.  

 

אני מזמינה אותך להשתתף בסדנת שחרור תקיעות ומכוונות לעשיה והתקדמות, כי במפגש הרביעי של הסדנה הניתן כבונוס במתנה למשתתפי הסדנה, יש לך אפשרות להשתתף בתהליך כזה לשם שינוי, הגשמת מטרה ועוד כל מה שכבר ציינתי קודם. 

לקבלת פרטים על סדנת שחרור תקיעות ומכוונות לעשייה והתקדמות יש ללחוץ כאן

 לקבלת פרטים על מפגשי אימון אישיים בגישת NLP יש ללחוץ כאן

 

בברכת אור ואהבה,
יפה דן – מרכז שביל זהב     

 

 

 

סגור לתגובות.